pondělí 13. dubna 2015

Jak nám tma a ticho mohou pomoci?


Nejvíc odpovědí na mé otázky mi přichází ve chvílích největšího ticha. Když se ztiším, přestanu pracovat, vypnu počítač, mobil a jen tak si sednu na sedačku...
Jednou ke mně připlula myšlenka "Copak tu chceš sedět jen tak a nic nedělat?" a já si s úžasem pro mě samotnou odpověděla "Ano." Tenkrát to bylo poprvé, kdy jsem ucítila klid a mír ve svém nitru. Zjistila jsem, že myšlenky nemusím sledovat, nemusím jim odporovat a ani je přijímat.
Myšlenky jsem začala jen registrovat, abych si mohla uvědomit, které mohu přijmout, které nechat jen tak vyšumět. 

Ovládat své myšlenky se zdá nadlidské, a přeci právě toto mi přineslo klid a sílu.

Ticho mám stále raději. Učím se mít ráda i tmu. Dlouho jsem se jí bála. Když jsem byla na místě, kde byla tma tak tmoucí, že už to víc nešlo, zjistila jsem, že se tmy vlastně nebojím. To, čeho jsem se bála, bylo to, co jsem viděla ve tmě, která tmou tmoucí nebyla. Stíny a obrysy.

Tma je úžasně osvobozující. Nemusíme nic rozlišovat, sledovat. Spolu s tichem tvoří pár, který nám otevírá cestu k sobě. Do našeho nitra.

Co byste řekli na to, že v každém z nás je odpověď na každou otázku? Jak často hledáme odpovědi vně sebe? Jak často spoléháme na názory druhých, na jejich moudra, na jejich zkušenosti?
V každém z nás je odpověď na vše. Abychom tyto odpovědi mohli slyšet, potřebujeme ticho. Abychom je mohli vidět, potřebujeme tmu.

Ticho a tma nám umožní oprostit se od každodenních starostí a zařizování. Prolnou nás zpět k našim kořenům, k našim skutečným potřebám. Umožní nám uslyšet náš vnitřní hlas, tak moudrý a schopný odpovědět každou naši otázku. Jeho hlásek je jemný a tichý. Když jsme obklopeni technikou a lidmi, je těžké ho slyšet.

Máte otázky? Tak naslouchejte. Vždyť kdo jiný by to s vámi mohl myslet lépe než vy sami?

Krásný den všem,

Jolana
www.nova-cesta.com
www.jolanadominguez.czPoznámka: Seznam aktuálních seminářů v Centru Pohyblivý svátek Brno. foto: zdroj morguefile.com