pátek 21. listopadu 2014

Jak na bolesti hlavy?

Šťastný ten, kdo nezažil migrénu. Začne to světloplachostí, citlivostí na zvuk, tlak v hlavě zesiluje, bolest začíná zesilovat. Tupá bodavá bolest se rozlévá od čela do zátylku ....takhle nějak vnímám migrénu já. Možná to máte trochu jinak.

Ať už migréna nebo bolest hlavy - pokud se dostaví několikrát za život, není moc co řešit. Jenže co když vás bolívá hlava pravidelně? Polykat neustále silná analgetika?

Jako dospívající dívka jsem tabletky polykala při bolestech břicha. Všimla jsem si ale, že čím častěji jsem tabletky polykala, tím větší dávky jsem potřebovala. Neustále se to stupňovalo. A pak jsem si jednou přečetla příbalový letáček a chuť na tabletky mě přešla definitivně. Od té doby jsem je použila velmi sporadicky, většinou při bolestech zubů.

Jak tedy z bludného kruhu ven? Tabletky na pravidelné užívání ideální nejsou, protože neřeší důvod bolesti hlavy. Když zjistíme, proč nás hlava bolí, můžeme vše změnit. Jenže jak přijít na to, proč nás bolí hlava?

Důvody mohou být různé. V objedinělých případech může být důvodem vážný zdravotní stav či zranění hlavy, proto každý, kdo má pocit, že potřebuje lékaře, měl by ho vyhledat. Neposkytuji lékařské rady, pouze mé vlastní úvahy, můj úhel pohledu na situace a stavy, které jsem prožila a změnou myšlení nastolila změnu ve svém životě...

Vždy jsem byla zvídavá. Při onemocnění jsem zpovídala lékaře proč si myslí, že onemocnění vzniklo. Často se mi dostávalo neurčitých odpovědí, případně odborného popisu, který mi ve finále nic nového neřekl. Chtěla jsem pochopit, jak nemoci vznikají a proč. A to už jako malé dítě. Jen jsem tenkrát netušila, kam mě moje zvídavost dovede.

Nasloucháním svému tělu se můžeme dostat do bodu, kdy poznáme VZNIK NEMOCI. Abychom byli tak daleko, je třeba se tělu naučit naslouchat. Je to cesta delší a náročná, ale vede nás k jedinečnému cíli. Když pochopíme propojenost mysli, ducha a těla, můžeme doslova konat zázraky. Mezi takové patří i vyléčení nemocí, které věda považuje za nevyléčitelné. O tom ale někdy jindy...

Mezi některé důvody bolesti hlavy patří nedostatek nebo příliš spánku. Nebo silné rozčilení, hádka, spor. Také zablokovaná krční páteř (nedostatek pohybu) a ztuhlé trapézové svaly (vlivem stresu) se projeví bolestmi hlavy.

Dalším z důvodů bolesti hlavy může být dlouhodobá dehydratace. Pokud tělu chybí tekutiny a my je včas nedoplníme, vzniká deficit. První pro nás znatelná známka je bolest hlavy. V tomto případě většinou postačí v začátcích bolestí vypít dvě sklenice čisté vody a bolest odezní. Sama jsem mívala v minulosti nedostatečný pitný režim a naučila jsem se vypít 3 sklenice vody nalačno před snídaní. Tělo si tak doplní vodu do buněk a pokud piju pak už během dne normálně, cítím se plná elánu.

Asi nejčastější příčinou bolesti hlavy jsou - myšlenky. Někomu se to může zdát malicherné, nesmyslné nebo směšné. Ale je to tak. Naše myšlenky nám mohou přivodit pořádnou bolest hlavy. A to i migrény. Pokud často trpíváte bolestmi hlavy, zkuste si zavést malý sešitek. Napište si datum, průběh bolestí a co se událo ve vašem životě 24 hodin před tím. Budete se sami divit, jak se bolesti hlavy mohou shodovat se stresovými životními situacemi!

Člověk, který neustále přemítá o nějakém problému (tedy o situaci, kterou buď neví jak řešit nebo se ji řešit bojí) se vysiluje. Neustálým opakováním stresujících myšlenek, někdy třeba i plných zoufalství či pocitu bezmoci, se udržuje v těchto vibracích. Tělo na tento způsob myšlení reaguje bolestí. Je to jeho způsob, jak nám dát najevo, že je třeba zastavit činnost, která nám ubližuje. A protože bychom ve svých myšlenkách pokračovali stále dál a dál, bolest přejde v migrénu. Jde tak daleko, dokud nás nezastaví. My pak ležíme a úpíme, nechápeme, co se děje. Tělo nás dokázalo zastavit. Je nám tak špatně, že už na nic nemůžeme myslet, jen ležet a čekat, až to přejde. Tenhle stav může trvat spoustu hodin, někdy i dnů. Čím silněji se v tomto stavu udržujeme, tím déle pak trvá.

Lidé v historii mívali výstižné příměry, mezi které patří i "měl toho plnou hlavu". Ano, máme plnou hlavu něčeho a držíme si to tam. Způsob, jak se od toho oprostit je vypustit to. Přestat "mít toho plnou hlavu" a místo přemýšlení začít hledat řešení.

Vše je v uvědomnění. Jakmile si uvědomíme, že potřebujeme něco změnit, můžeme začít hledat cestu, jak najít řešení či jak nastolit změnu v životě.

Naše tělo je úžasný nástroj. Je dokonalé, pracuje pouze pro nás, funguje tak, jak má. Pokud něco není v rovnováze, dá nám nemocí či bolestí najevo, že je třeba sjednat nápravu. Proč tedy nevyužít této jeho vlastni a nenaučit se porozumět jeho signálům?


Hezký den všem,

Jolana
www.nova-cesta.com
www.jolanadominguez.cz
Poznámka: Seznam aktuálních seminářů v Centru Pohyblivý svátek Brno. 

foto: zdroj morguefile.com