středa 17. září 2014

Z poradny - kontrola myšlenek

Dobry deň

Čítal som Vas článok prečo je dôležité kontrolovať naše myšlienky. Momentálne sa nechám v štádiu kedy je práve kontrola myslienok pre mňa veľmi dôležitá a  Váš článok dokonale opisuje ťažkosti s ktorými sa pri tom stretavam. Aj veta že veľa ľudí sa snaží zdravo stravovať a pokiaľ sa problémy aj napriek zdravej strave opakujú upravujú stravu prípadne skúšajú nové trendy :-). A pritom riešenie problému je práve v myšlienkach. Aj ja som si týmto prešiel alé dnes Už Viem že jedine kontrolou myšlienok viem odstrániť problémy.
Viete mi povedať aké existujú techniky na kontrolu myšlienok, ak vôbec? Akákoľvek rada mi pomôže, prípadne tip na knihu.
Koľko Vám trvalo kým ste boli schopná kontrolovať každú myšlienku?
Čítal som že Mediácia dokáže veľmi pomôcť, lebo pri nej sa dostávame do stavu bez myšlienok a stávame sa ich nezaujatym pozorovateľom. Presne to čo píšete aj vy.
Veľmi pekne ďakujem za akúkoľvek radu, určite chápete aké je ťažké ked sa o niečo snažíte a nevidite zlepšenie. Ale ako píšete, tréningom sa k tomu raz spravuje každý. 

Krásny deň a ďakujem

R.B.

* * * * * * * * * * * 

Milý R.,

děkuju za důvěru, s jakou se na mě obracíte, velmi si jí vážím.
Myšlenky vnímám jako programy. Myšlenky v našich hlavách nejsou našimi myšlenkami, ve skutečnosti jsou to "programy", které do nás byly nahrány. Tělo je přijalo a jedná podle nich.
Prvním krokem ke kontrole myšlenek je uvědomnění si toho. Uvědomnění si, že naše myšlenky nejsme my. Naše vlastní podstata není založena na myšlenkách, které se nám honí hlavou.
Naše mysl funguje podobně jako počítač, jaký program se tam vloží, takový program v něm běží. Pokud chceme, aby počítač pracoval jiným způsobem, je třeba jej přeprogramovat.
Jako nejdůležitější krok ke kontrole myšlenek je stav "vše má svůj smysl a vše je správně tak jak to je". Netřeba se na sebe zlobit, že něco neumíme, nebo že nám něco nejde tak jak chceme. Děláme to přeci jak nejlíp umíme. Učíme se to. Jsme v procesu vývoje. Každý vývoj je dobrý a je správný tak jak probíhá. U někoho vývoj probíhá rychleji, u někoho pomaleji.
Ještě bych ráda vysvětlila jeden bod - kontrola myšlenek je pojmenování, které mi přišlo nejvhodnější. Nejedná se ale o kontrolu, která je založena na posilování ega, na protěžování sebe sama na úkor druhých. Kontrola tu je myšlena jako nástroj úklidu. Rozhodne, která myšlenka je potřeba a která nás ve vývoji brzdí.
Já osobně meditace nevykonávám, nejsem ani zastánce nějakých speciálních technik. Jediná moje technika, kterou používám u VŠECH mých postupů je technika přijetí. Přijímám vše jako správné, nic neodsuzuji jako špatné, protože vše má svůj význam.
Ať se daří, pěkné dny,

Jolana
www.nova-cesta.com


foto: zdroj morguefile.com