středa 4. června 2014

Z poradny - nevyrovnaný partner a atopický ekzém


Dobrý den paní Jolano, 

koukala jsem, že máte poradnu zdarma Již dlouho se trápím a nevím,jak z toho všeho ven. Mám přítele, se kterým jsem byla rok, poté se se mnou rozešel,ale když jsem si našla někoho jiného,chtěl mě zpět. Po 9měsících jeho přemlouvání jsem svolila,že to ještě zkusíme a vrátila se k němu (již předtím to neklapalo, protože se mi nevěnoval, byla jsem mu ukradená, žárlil a vlastně se mnou vůbec nedělal žádné aktivity, já pro něho dělala vše). 

Jak už to tak bývá, byl moc milý a pozorný, nosil květiny, vařil, uklízel.. Což se pak změnilo, teď nedělá vůbec nic. Nyní je z něho opět bručoun, člověk, co je sobecký, neváží si toho,co pro něj dělám, saje ze mě energii, nemluví se mnou, nezajímám ho, když přijde domů, sází tipsport a mně se nevěnuje. Nevím, co mám dělat dál. Myslím, že je v jádru hodný člověk, ale nese si ze své rodiny špatné vzorce. Když ho na to upozorním, jsem ta nejhorší a on v sobě žádnou chybu nevidí (je mu 35let). I já si nesu špatné vzorce, potřebuju hodně lásky, která mi zřejmě v dětství chyběla.  Prosím Vás, co mám dělat. 

Mám se mu nějak snažit pomoci? A jak? Nebo mám vztah ukončit a jít dál. Je mi už 30 let a chtěla bych rodinu a někoho, o koho se mohu opřít. Stále si vybírám nevyrovnané partnery, kteří mi lžou a sají ze mě energii. Mám od dětství atopický ekzém a ten se mi vždy s mojí špatnou psychikou velice zhorší. Proto Vás prosím o radu.
Velice Vám děkuji.Klára

Milá Klárko,

jen vy sama můžete rozhodnout, zda s přítelem zůstanete, nebo vztah ukončíte. Rozhodnutí je vždy vaše. Obě cesty jsou možné a každá z nich sebou nese jiné prožitky. 
Lidé okolo nás jsou naše zrcadla. Pro vás není podstatné to, co váš přítel dělá či nedělá, ale to, jak na to reagujete vy. To, co vám vadí, řešíte u něj, ale ten komu to vadí, jste vy. Zkuste zvážit proč vám jeho chování vadí a co přesně vám na něm vadí. A proč se vy k němu chováte tak, jak se chováte a sklízíte to, co sklízíte. 

V každém vztahu může být rovnováha, pokud jeden z páru dělá příliš, na druhého toho zbývá míň. Ten partner, který je příliš aktivní, tím ve skutečnosti ubírá možnost tomu druhému, aby se podílel stejným dílem. Když to převedu do procent, představte si vztah jako 100%. Vše co se ve vztahu děje, je 100%. Pokud jeden z vás, ve vašem případě vy, dělá 80%, zbývá na druhého jen 20%.
Jak z toho ven? Aby druhým mohl přidat, potřebuje první ubrat. Zkuste sama sobě odpovědět PROČ máte potřebu tolik do vztahu vkládat. Čeho se bojíte? Jaké mínění máte o sobě samé? To, co vám chybí od partnera umíte dát sobě vy sama?
Umíte myslet i na sebe? Věnujete se sama sobě? Myslíte, že myslet na sebe je sobecké?

Člověk by měl umět nejprve dát sám sobě, protože jen vyrovnaný jedinec může rozdávat a sám při tom neutrpět pocit nedostatku. Je v pořádku pečovat o druhé, ale ne na úkor svých vlastních potřeb. Na prvním místě jsou potřeby vaše, pak jsou ostatní.

Jak sama píšete - stále si vybíráte nevyrovnané partnery. Než začnete pomáhat těmto partnerům vyrovnat se, zaměřte se na sebe.  Vyrovnejte samu sebe do ideální polohy.

Atopický ekzém má souvislost s funkcí jater. Psychika s tím velmi úzce souvisí. Pokud se stresujete, oslabujete svůj imunitní systém.

Nejlepší je začít s detoxikací jater, pít nějaký čistící bylinný čaj, detoxikovat játra a až poté posílit imunitní systém třeba echinaceou. Na internetu najdete spoustu návodů, tady je nejlepší řídit se svou vlastní intuicí, ta vám ukáže nejlépe ten nejvhodnější způsob pro vás. Já bych volila čistící čaj z bylinné lékárny, případně kopřivový, vhodné jsou též mladé pampeliškové listy do salátu. Konzumovat  rostliny s hořčiny jako grapefruity, pampelišky, hořké saláty apod. 

Ať se daří,

Jolana Dominguez


foto: zdroj morguefile.com