pátek 14. února 2014

Z poradny - pozice matky versus partnerky

Dobry den Jolana,
dakujem Vam za Vasu odpoved, ano mate pravdu co pisete, casto chodim na Vasu stranku a ucim sa od Vas.
Zaujalo ma, ze mate partnera z inej kultury, ten moj je tiez z Karibskej oblasti. Chcem sa Vas opytat ako si poradit s tym, ze ludia s touto kulturou su vacsinou naviazani tak silno na svoju povodnu rodinu hlavne matku, ze ako partnerka na takej pozicii nikdy nebudem. Je to smutne a hlavne velmi vycerpavajuce takto bojovat o miesto ktore by malo samozrejme patrit Vam. Mozno o to este tazsie ked zijete daleko od svojho domova a Vas partner je jediny clovek ku ktoremu mate blizko.
Dakujem za cas ktory ste si zobrali na precitanie mojich riadkov.

Dobrý den S.,

o pozici ve vztahu se bojovat nemusí. Vy jdete do vztahu s vaší kulturou, s vašimi očekáváními o vztahu a partner také tak. 
Toto nemá s tím, že máte partnera z Karibiku, nic společného. Podobné problémy mají ženy po celém světě. Je fakt, že v Karibiku mají lidé jiný vztah k matkám, nejen muži. Mají celkově jiný vztah k pojmu a významu rodiny. Rodina je tam to nejdůležitější.
S mým manželem jsme založili vlastní rodinu. Já respektuji, že on má své potřeby a že se liší od mých potřeb. Stejně tak on respektuje ty moje. O to přeci jde - umět se vzájemně přijímat takoví, jací jsme.

Do pozice, o které píšete, se usazujete tím, že věříte že to tak je a chováte se podle toho. Zkuste se zamyslet co přesně vám vadí a proč vám to vadí.  Žádná pozice vám nebude dána samozřejmě. Vy sama rozhodnete o to, jakou pozici máte. Pokud se vám ta nynější nelíbí, můžete to kdykoliv změnit.

Teplo domova vytváří hlavně žena. Milující žena. Aby takovéto teplo mohla vytvářet, potřebuje se mít ráda. Žena si má dopřát i něco pro sebe, aby byla vyrovnaná a mohla udržovat teplo rodinného krbu. Upínání se na jednoho člověka přináší velké zklamání, protože on se nikdy nebude chovat tak, jak vy byste chtěla. Vy se máte jen naučit mít ho ráda takového jaký je a věnovat se svým zálibám. Pokud je ještě nemáte, tak si nějaké najděte. Hledejte to, co vás těší, co vám přináší radost.

Zkuste si se svým přítelem vyjasnit co se vám líbí a co nelíbí. Ale bez zášti, bez výčitek. Řekněte mu co přesně vám vadí a proč vám to vadí. Vadí vám, že nemáte stejnou pozici jako jeho matka? Takovou ani nikdy mít nemáte. Vy jste jeho žena. Nebo máte představu, kterou jste pravděpodobně převzala od svých rodičů o tom, jakou pozici by měla žena mít a nemáte takovou? 

Ať už je to co vás trápí cokoliv - jen vy to můžete změnit. Nikdy není pozdě na změnu, nikdy není pozdě začít. Stačí udělat první krok.

Ano, žít daleko od své domoviny je těžké. Vždy něco ztrácíme ale něco nového získáváme. Můžeme se zaměřit na to, co máme teď a nedívat se zpět a litovat, co jsme ztratili.

Hezký den,
Jolana


foto: zdroj internet